Poinsecja gwiazdą zwana

Jakoś nie mogłam znaleźć wolnej chwili żeby coś napisać i pokazać co się ostatnio w pracowni wyrabia.
Kiedy powstaje coś ślicznego to nie zawsze pamiętam i nie zawsze mam czas żeby zrobić zdjęcie. czasem pamiętam i mam minutkę na zabawę w fotografa, ale nijak foto nie przypomina oryginału ... ja rozumiem że portret zwykle nie oddaje urody osoby portretowanej, ale żeby kompozycja kwiatowa była taka uparta?! Dziwny jest ten świat i zadziwiać nie przestaje :-)

Do rzeczy. Ponieważ zewsząd słychać ile to dni do świąt zostało to trzymajmy się konwencji :-)

dekoracje kwiatowe opolskiedekoracje kwiatowe opolskie

dekoracje kwiatowe opolskie

Banał myślicie? Może i banał, może sztampa tylko skoro święta szczególnie w Polsce to TRADYCJA i RODZINA to niby czemu unikać tradycyjnej czerwieni okraszonej złotem? Nie ma się co krygować... czerwień i złoto w te tradycyjne święta występują nie tylko w czapkach św. Mikołaja i super!

Dla odmiany poinsecja występuje w innej odsłonie...
dekoracje kwiatowe opolskie
Jeśli masz ochotę na różową, białą albo jakąś mieszankę to tez nie ma problemu :-) Wybór odcieni i wielkości wielki i można się cieszyć żywym obiektem na biurku, komodzie czy stole.

Dla szczęśliwych rodziców malucha ..."małe ale"  : sok tak jak innych wilczomleczy jest trujący! Rózne źródła podają różne opinie na temat tego jak bardzo trujący. Spotkałam nawet jakis ciekawy przelicznik :
"Dziecko o wadze 25 kg musiałoby zjeść dawkę 0,4 kg liści (około 500 liści), aby pojawiły się u niego pierwsze objawy zatrucia w formie bólu brzuszka. " 
 Czyli teoretycznie nie jest to roślina  wcale zabójczo trująca tylko teoria teoria a sprawdzać nie zawsze warto szczególnie na dziecku.


Wróćmy do tradycji i skojarzeń świątecznych. Ciekawych informacji dostarcza Stars for Europe (europejski związek hodowców wilczomlecza nadobnego zwanego gwiazdą betlejemską). Oczywiście zdecydowanie pierwsze miejsce na liście symboli świąt Bożego Narodzenia zajmuje choinka, zaraz za nią świece i światełka wszelkiego rodzaju a trzecia jest właśnie nasza "banalna" poinsecja :-)

Ponad 60 procent badanych stwierdziło, że są nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia. Gwiazdy są jednym z najwcześniejszych symboli Bożego Narodzenia, ponieważ to gwiazda doprowadziła Trzech Króli do nowonarodzonego Jezusa w świętą noc.


Obecnie w większości krajów, poinsecje są kultowym symbolem Bożego Narodzenia. W 1950 roku, wyhodowano pierwsze poinsecje jako rośliny doniczkowe. Następnie te kwitnące zimą rośliny szybko stały się nieodłącznym elementem Bożego Narodzenia i świątecznych dekoracji. Według badania, około 84 procent respondentów przyznało, że miało poinsecję w okresie Bożego Narodzenia.
 (z materiałów prasowych Stras for Europe)
Na koniec kilka propozycji jak te śliczną tradycyjną roślinkę  "wpasować" do naszych modernistycznych wnętrz (materiały wyżej wspomnianego związku hodowców poinsecji)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...